Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii do sprawy frankowej?

Kancelaria frankowa

Doświadczenie w sprawach frankowych

Najistotniejszą kwestią, na którą trzeba wziąć pod uwagę rozważając wybór kancelarii do poprowadzenia sprawy przeciwko bankowi jest doświadczenie kancelarii w tego typu sprawach. Sprawy frankowe nie należą bowiem do najprostszych.

Doświadczenie kancelarii warto zweryfikować. Kancelarie, które rzeczywiście mają doświadczenie w sprawach frankowych, otwarcie piszą o sprawach, które prowadzą – podając ich sygnatury, które można sprawdzić. Kancelarie mające bogate doświadczenie w sprawach frankowych publikują też wyroki, które zapadają w sprawach prowadzonych przez te kancelarie.

Specjalizacja w sprawach frankowych

Okolicznością, którą pośrednio można brać pod uwagę dokonując weryfikacji doświadczenia kancelarii, jest zakres świadczonej przez kancelarię pomocy prawnej. Jeżeli sprawy frankowe są tylko jednym typem spraw z bardzo szerokiego spektrum spraw, którymi zajmuje się kancelaria, to na ogół doświadczenie w tej jednej konkretnej dziedzinie będzie w przypadku tej kancelarii mniejsze, niż w przypadku kancelarii, które zajmują się wyłącznie kredytami frankowymi.

Powyższa zasada sprawdzi się zwłaszcza w przypadku kancelarii małych lub wręcz jednoosobowych. W przypadku kancelarii zatrudniających kilkudziesięciu prawników nieco szersze spektrum prowadzonych spraw nie jest niczym niezwykłym.

Uwaga na spółki kapitałowe

Dokonując wyboru kancelarii do sprawy frankowej należy uważać na podmioty gospodarcze, które tytułują się mianem „kancelarii”, a będące w rzeczywistości spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkami akcyjnymi. Warto wiedzieć, że adwokaci i radcowie prawni nie mogą wykonywać zawodu w ramach tego typu spółek.

W praktyce spółki z o.o. i akcyjne przedstawiające się jako „kancelarie frankowe” w rzeczywistości służą jedynie pozyskiwaniu klientów. Podpisując umowę z taką firmą kredytobiorca na ogół nie wie, kto konkretnie poprowadzi jego sprawę. Problemem jest również ograniczona odpowiedzialność spółek czy też – teoretyczna możliwość zakończenia działalności spółki w każdej chwili. 

Rozważając pozwanie banku zdecydowanie warto dokonać wyboru spośród kancelarii adwokackich lub kancelarii radców prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *